progrock.org.pl – The Skys

Niemal każdy z nas, jeszcze kilka miesięcy temu zapytany o nazwę zespołu rockowego z Litwy skrobałby się po głowie myśląc: kurczę pieczone… nie znam! Ze mną było dokładnie tak samo i aż wstyd się przyznać, nie znałem dotąd jedynego, progresywnego przedstawiciela litewskiej sceny rockowej. Pamiętam, że gdy pierwszy raz wrzuciłem do odtwarzacza najnowszy krążek zespołu The Skys zatytułowany „Colours Of The Desert” oniemiałem! Od samego początku czułem, że jest to muzyka jak gdyby stworzona dla mojej duszy! Tak bardzo bliska moim fascynacjom, a z drugiej strony zaaranżowana w tak ciekawy i oryginalny sposób, że po dziś dzień sięgam po nią bardzo często i chyba ten stan rzeczy będzie trwał jeszcze dość długo.

Zespół The Skys powstał w połowie lat 90-tych. Od samego początku liderem jest gitarzysta, wokalista i kompozytor Jonas Čiurlionis. Najdłuższym stażem u boku lidera może pochwalić się drugi gitarzysta Alexandr Liutvinskij, który do zespołu dołączył pod koniec lat 90-tych. Bożena Buinicka (wokale i klawisze) orazJustinas Tamasevičius (bas) trafili do zespołu tuż przed nagraniem najnowszej płyty a Ilja Molodcov (perkusja) jest muzykiem najmłodszym stażem, ale bardzo ważnym, bowiem dotąd zespół miał poważne problemy z znalezieniem stałego instrumentalisty na tej pozycji.

Muzyka The Skys nie jest kolejnym współczesnym dziełem, w którym wymieszane są popularne obecnie wpływy. Nie ma tu nowoczesnych form neoprogresywnych, atmosferycznego przynudzania czy też progmetalowego łojenia. Co zatem jest?! Jest prawdziwa klasyka! Jest nostalgicznie, delikatnie psychodelicznie, Progresywnie przez duże P. Z jednej strony Eloy, Pink Floyd, King Crimson a z drugiej Alan Parsons i Unitopia. Są wpływy bluesowe i klasycznie rockowe. Obok rozbudowanych form mamy też ładnie zaaranżowane piosenki, które z przyjemnością nuci się pod nosem. Osobną jakością są pojedynki wokalne w których Jonas śpiewa z charyzmą i lekką rockową chrypką, a Bożena przeciwstawia się mu swym niemal dziewczęcym, mocnym głosem.

Słuchanie albumu „Colours Of The Desert” sprawia po prostu ogromną przyjemność i tak naprawdę ciężko jest wyróżnić pojedyncze utwory. Ten materiał znakomicie broni się jako całość a gdy jeszcze wymienić listę gości, którzy podczas jego powstawania wspomogli zespół z Wilna to klękajcie narody! Produkcją i mixem zajął się sam John Young, znany nam ze współpracy min. z Fishem i Scorpions. Zagrali także gościnnie gitarzyści: David Kilminster (Roger Waters Band) oraz Tony Spada (Holding Pattern), saksofonista Snake Davis (Eurythmics, Ray Charles, Paul McCartney), perkusista Martin ‘Frosty’ Beedle a swego głosu użyczyła także Anne-Marie Helder (Mostly Autumn, Panic Room). Nie oznacza to, że wszyscy oni odwalili za zespół kawał roboty. Muzycy litewskiej formacji są bowiem znakomitymi instrumentalistami, co już kilkakrotnie udowodnili w naszym kraju chociażby podczas Festiwalu w Gniewkowie czy też imprezach o charakterze konkursowym, w których zdobywali liczne wyróżnienia i nagrody: Festiwal „Wielki Ogień” im. Miry Kubasińskiej, Festiwal im. Pawła Bergera w Kaliszu, Cieszanów Rock Festiwal czy tez przegląd Rock Master w Pabianicach.

Zespół The Skys podąża nieco inną drogą w progrockowym światku niż większość współczesnych zespołów. Dla muzyków z Wilna najważniejsze są klasyczne fascynacje i podążanie w myśl rockowych standardów. I właśnie miłośnikom dobrego, starego rocka o posmaku między innymi progresywnym rekomenduję ich muzykę. Zarówno na albumie „Colours Of The Desert” jak i podczas znakomitych koncertów.

 

Krzysiek „Jester” Baran