20 Lat The Skys (in Polish)

lepszastronadzwieku.pl

W przyszłym roku grupa The Skys będzie obchodzić swoje 20-lecie pracy artystycznej o jubileuszu, nowej płycie i kolejnych planach porozmawialiśmy z muzykami.

Mijają dwa miesiące od kiedy skończyliście trasę po stanach. Przez ten czas  pracowaliście nad nowym materiałem czy odpoczywaliście?

The Skys: Odpoczywaliśmy. Trasa była długa i wszyscy byliśmy nieco zmęczeni. Aktualnie powracamy do naszego rytmu pracy. Od początku listopada zaczynamy intensywne próby przed koncertem na kolejnej już edycji HRH Prog Festival w Wielkiej Brytanii. Impreza odbędzie się w dniach 19-22 marca Ponad to rozpoczynamy pracę nad nowym materiałem.

Czy oprócz  tych trzech utwory, które mieliście już latem powstało coś więcej?

The Skys: Nie, ale mamy w planie trzy nowe teledyski do utworów z Colors of the Desert. Klipów doczekają się The PyramidLethal Kiss oraz What If.

Premiera wszystkich trzech w tym roku?

Jeden klip na pewno pojawi się jeszcze w tym roku. Pozostałe dwa już w przyszłym, ponieważ nadal realizujemy zdjęcia do nich.

Skoro już mówimy o 2015 roku to będzie on szczególny dla The Skys bowiem będziecie obchodzić 20-lecie pracy artystycznej.

The Skys: Zgadza się. Pojawi się nowa płyta, która będzie bezpośrednio związana z jubileuszem oraz będzie też trasa koncertowa, którą planujemy na listopad 2015 roku. W Polsce pojawimy się jeszcze zimą i latem. Planujemy dużą trasę międzynarodową, jednak w tej chwili jest jeszcze zbyt wcześnie, abyśmy mogli rozmawiać o szczegółach. Mogę zdradzić, że planujemy zaprosić gości, byłoby bardzo fajnie gdyby udało się nam zaprosić także kogoś z Polski.

Ktoś konkretny?

The Skys: Nie, nadal się rozglądamy. W Polsce jest bardzo dużo dobrych zespołów i myślę, że nie będziemy mieć problemów z poszukiwaniem.

W kwestii płyty to będzie wydawnictwo, które będzie zestawiać waszą pracę. Będą to nagrania takie jak już je znamy czy przearanżowane?

The Skys: Mamy zamiar je przearanżować i nagrać na nowo już w nowym składzie.

Która z płyt jest dla was obecnie bardziej priorytetowa, wydawnictwo na 20-lecie czy nowy materiał?

The Skys: Ciężko odpowiedzieć zobaczymy jak wyjdzie będzie to niespodzianka dla naszych słuchaczy.

Jesteście jednym z niewielu zespołów z Litwy który wypracował sobie taką markę. Czy jesteście postrzegani jako dobro narodowe?

The Skys: Staramy się jak najlepiej robić swoją prace i grać. Bardzo ważne jest, aby patrzeć krytycznie na siebie. Bo media mogą nadto przechwalać lub krytykować. Ale powracając do pytania nie jesteśmy stawiani na piedestale.

Nadal pozostaje pytanie z czego wynika fakt, że tak mało litewskich zespołów się przebija. Wynika to z małej ilości zespołów czy trudnego rynku?

The Skys: Na Litwie jest inaczej niż w Polsce. Sytuacja między tymi dwoma rynkami jest bardzo różna. Posługując się przykładem w Polsce latach 70 było bardzo dużo znakomitych zespołów rock and rolowych. Można nawet powiedzieć światowych zespołów. Tymczasem u nas tego nie było. mamy jakby lukę w tej kwestii. Co się przekłada na obecną sytuację i nie mamy nawet tylu zespołów, które grają prawdziwego rock and rolla. Tym, które grają jest bardzo ciężko się przebić.

Według Was faza rozkwitu dopiero nadejdzie?

The Skys: Mamy taką nadzieję.

Przed wami bardzo pracowity rok trzymam kciuki i oczekujemy na pierwsze efekty waszej pracy. Kiedy będzie można was z znowu zobaczyć i usłyszeć w Polsce?

The Skys: Najwcześniej zimą 2015 roku, potem mamy w planach wystąpić latem i w listopadzie w ramach trasy uświetniającej nasze 20-lecie.

Bardzo dziękuje za rozmowę i do zobaczenia na koncertach!